Autor:
Andero Kalju

Filosoofia magistriõpe muutub praktilisemaks

2025/2026 õppeaastast algab vastuvõtt uuenenud filosoofia ingliskeelsele magistriprogrammile nimega „Filosoofia ja praktika“ („Philosophy in Practice“), mis seob filosoofia erinevate valdkondadega ja õpetab filosoofiat  toetades nii akadeemilist kui ka mitteakadeemilist hilisemat karjääri. Vastuvõtuperiood algab juba veebruaris ja lõppeb märtsi keskel 2025.

Miks?

Õppekava arendust vedas endine magistriprogrammi juht, keelefilosoofia kaasprofessor Alexander  Davies, kelle sõnul on kursused ja õppekava uuendatud ülesehitus spetsiaalselt kavandatud selleks, et aidata üliõpilastel mõista, kuidas maailmas ette tulevad väljakutsed on sageli põimunud filosoofiliste küsimustega, ja kuidas leida neile hästi põhjendatud võimalikke lahendusi.  “Programm valmistab endiselt väga hästi ette ka doktoriõpinguteks, kuid lisaks saavad magistrandid õppekava läbimisel teadmisi ja kogemusi, kuidas rakendada filosoofiliste probleemide mõistmist ja analüütilist oskust nö tegelikus elus,” lisab Davies.

Kellele?

Uuele õppekavale on oodatud nii eesti- kui välistudengid, nii need, kel juba on filosoofia bakalaureuse kraad, kui ka teiste erialade lõpetanud.

Kuidas?

Õppekavva on lisatud 12 uut õppeainet: kolm ainet stardimoodulisse ja üheksa rakendusfilosoofia moodulisse. Need kursused asendavad individuaaltööd, mis domineeris senises õppekavas. 

Stardimoodul (24 EAP) esimesel sügisel ühtlustab üliõpilaste teadmisi ja argumenteerimis- ning teisi oskuseid filosoofias ja tugevdab kogukonnatunnet õppijate vahel. Selle mooduli läbimine on eelduseks järgnevatele.

Rakendusfilosoofia moodul (36 EAP) toob kevadel eri aastate magistrandid ühte klassiruumi. Moodul pakub teiste hulgas näiteks kursuseid: „Poliitiline filosoofia ja globaalsed väljakutsed“, „Heaolu, tervis ja meditsiin“, „Rakendusepistemoloogia: valesti uskumine ja mida sellega peale hakata“. Need ained aitavad mõista, kuidas seostuvad filosoofilised küsimused ja võimalikud lahendused  meid ümbritseva eluga.

Mitmekesistamise mooduli (30 EAP) raames saavad tudengid teha endale sobivaid valikuid nii filosoofia kui teiste erialade kursuste vahel. Valik ulatub andmeanalüüsist, meedia ja ühiskonnaga  ning sotsiaalse mäluga seotud kursusteni. 

Praktika (6 EAP) eesmärk on viia omandatud teadmised auditooriumist välja, mis võimaldab teha paremini läbimõeldud otsuseid oma tulevase karjääri osas. Tugiseminar aitab rakendusfilosoofia mooduli ainetest saadud teadmised ja ideed oma praktikakoha otsingusse rakendada.

Kaheaastase magistriprogrammi lõpetab 18 EAPne magistritöö, valikus on ka 6 EAP jagu vabaaineid. 

Rahvusvaheline õpikeskkond võimaldab kohalikul tudengil kohtuda üliõpilastega eri riikidest ja kultuuridest ning arendada oma inglise keele oskust. Samas ei pea muretsema, et magistritöö inglise keele kehvema oskuse tõttu kirjutamata jääb, seda saab teha ka eesti keeles. Soovi korral saab oma õpiteed rikastada ka välisõppe ja -praktikaga.

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Doktoridiplomite kaaned

Daria Arkhipova kaitses doktoritöö „How Artificial Intelligence Recommendation Systems Impact Human Decision-Making“

Herder and Kant

Nigel DeSouza (Ottawa Ülikool) külalisloeng: „Herder ja Kant elufilosoofiast ja moraali alustest“

Sinine pilt ja tiksu.

Vaimse tervise kuu x TÜÜE